Vynálezca a ochranca webu: Ako Tim Berners-Lee a W3C stanovujú štandardy na ochranu informácií online

TL; DR: Ako vznikol World Wide Web, toto stvorenie, s ktorým sme si takmer vôbec nevšimli – bez ktorého by sme nemohli žiť? Počnúc softvérovým programom, ktorý mu pomohol sledovať jeho výskum, britský fyzik Tim Berners-Lee vytvoril základné technológie, ktoré umožnili počítačom vzájomne sa zdieľať a zdieľať údaje. Prvým obhajcom informácií o otvorenom zdroji Tim vytvoril konzorcium World Wide Web Consortium alebo W3C, aby chránil rodiaci sa web pred firemnými zásahmi. Teraz normy W3C ovplyvňujú všetko od vývoja webových aplikácií a inteligentných zariadení až po automobilový a zábavný priemysel. Tim a W3C sa okrem niekoľkých partnerských a advokátskych organizácií naďalej snažia o otvorený a rovnaký prístup na web..


Pre takú obrovskú dôležitú technológiu bol World Wide Web vynájdený so skromnými praktickými ambíciami. Tim Berners-Lee chcel, aby systém spájal výskumné súbory na rôznych počítačoch. Počas 6-mesačného obdobia ako softvérový konzultant v CERN, Európske laboratórium fyziky častíc vo Švajčiarsku, Tim napísal v roku 1980 program „náhrada pamäte“, ktorý spájal rôzne súbory na jeho počítači..

Tento softvér, nazvaný Inquire, vytvoril základ pre World Wide Web – monumentálna inovácia, vďaka ktorej sa svetový modifikátor javí ako podhodnotenie. Porovnaním s revolučným tlačiarenským lisom Johannesa Gutenberga Tim vytvoril a vychovával web na začiatku 90. rokov, aby bol intuitívnou otvorenou sieťou na navigáciu sveta..

O viac ako 25 rokov neskôr obhajuje web prostredníctvom konzorcia spoločného podniku, konzorcia World Wide Web Consortium alebo W3C.

Podľa The Guardian je World Wide Web najrýchlejšie rastúcim komunikačným médiom. Aby bolo možné osloviť 50 miliónov používateľov, rozhlasové vysielanie potrebovalo 38 rokov; televízia trvala 13 rokov.

Web sa tam dostal v štyroch.

Tim Berners-Lee: Zrod webu a jeho pôvodná vízia budúcnosti

V marci 1989 Tim predložil návrh založený na prieskume, ktorý argumentoval vývojom nového spôsobu zdieľania informácií cez internet. Fyzici prichádzajúci do CERNu by priniesli svoje vlastné počítače a programy, vďaka čomu by boli údaje úplne izolované od iných výskumných projektov. Timov návrh by tento problém zmiernil.

Fotografie tímu 2013 pracovníkov W3C

Po vytvorení webu Tim Berners-Lee vytvoril W3C na ochranu globálnych štandardov a prístupnosti.

Je zábavné, že návrh nebol okamžite prijatý – podľa šéfov World Wide Web Foundation Timov šéf uviedol na obálke „Vague but vzrušující“. Nakoniec vystúpil a prvé webové stránky a servery na svete začali fungovať v decembri 1990.

“Náhodou som na správnom mieste v pravý čas,” uviedol v časopise TIME skromne. “Stalo sa mi, že mám správnu kombináciu zázemia.”

Vytváranie HTML, HTTP a URL na publikovanie a hľadanie informácií

Spýtajte sa na hypertext, koncept diskutovaný už v roku 1945, ktorý spájal dokumenty na rovnakom počítači. Aby sa umožnil globálny web, Tim a jeho kolegovia vyvinuli jazyk na kódovanie dokumentov (značkovací jazyk hypertextu alebo HTML), systém na spájanie dokumentov (protokol prenosu hypertextu alebo HTTP) a metódu na lokalizáciu súborov (univerzálny vyhľadávač zdrojov, alebo URL).

Prvý verejne dostupný HTML obsahoval 18 značiek alebo prvkov, z ktorých mnohé sa silne podobali SGML, čo je široko používaný spôsob označovania textu do štruktúrnych jednotiek, ako sú nadpisy, odseky, položky zoznamu a ďalšie. Jedenásť z 18 prvkov stále existuje v HTML.

Rovnako jednoduchá je, že prvá verzia HTTP mala iba jednu metódu, GET, ktorá by vyžadovala stránku zo servera. Adresy URL kombinovali už existujúci systém názvov domén so syntaxou cesty k súboru.

Web ako decentralizovaný, otvorený systém zdieľania a učenia

Pôvodný webový prehliadač spoločnosti Tim tiež umožnil používateľom upravovať webové stránky. Nikto nepotreboval povolenie na pridávanie obsahu na web. Namiesto toho, aby malá skupina expertov pridávala a kontrolovala obsah, trval na tom, že web by mal byť otvorený a nemal by mať regulačné oprávnenie..

CERN zaradil softvér World Wide Web do roku 1993 ako voľné dielo a vydal novú verziu s otvorenou licenciou, maximalizujúc dostupnosť a umožnil prekvitať web..

W3C bol vytvorený na ochranu otvorenosti webu a dlhodobého rastu

Keď sa rastúci web začal prosperovať v globálnom meradle, podnikové vplyvy ohrozovali decentralizovanú, široko prístupnú sieť, ktorú predpokladal Tim. Tým, že by sa webové technológie stali proprietárnymi alebo komerčnými, veľké spoločnosti by mohli výrazne ovplyvniť, kto by mal prístup k webovým stránkam a aké informácie by sa mohli zdieľať.

Život správcu webu sa stal pre Tima v CERN výzvou, ktorá existovala pre vysokoenergetické experimenty z fyziky a nekontrolovala rastúce internetové aplikácie..

Tim pokračoval vo svojej obhajobe otvoreného, ​​zdieľateľného webu na Technologickom technologickom inštitúte v Massachusetts, ktorého laboratórium pre počítačové vedy poskytlo zdroje pre organizáciu Tim s názvom World Wide Web Consortium. Tým, že W3C pomáha nastavovať technické normy pre web, môže podporovať a chrániť prostredie spolupráce siete. W3C je v súčasnosti hostiteľom MIT, Európskeho výskumného konzorcia pre informatiku a matematiku, Keio University a Beihang University.

Štandardy definujú otvorenú webovú platformu pre dizajn, aplikácie a prístupnosť

W3C spolupracuje so zástupcami z viac ako 400 členských organizácií – vrátane technologických gigantov Apple, Google a Microsoft, spolu s desiatkami univerzít, výrobcov, maloobchodníkov a vládnych organizácií – na vytvorení fóra neutrálneho pre predajcov na výmenu nápadov a vytváranie štandardov, ktoré riadiť webové technológie.

Snímka obrazovky štandardu HTML 5.1

Štandard W3C vydaný v novembri 2016 ustanovil HTML 5.1 ako najnovšiu verziu jazyka.

Niektoré štandardy W3C nie sú pre bežných používateľov webu nijako zvlášť pozoruhodné. Aj keď mnohí nevedia, že HTML 5.1 je nový štandard, nedávno odhalené značky, ako sú, a pridajú nové funkcie do svojho prehliadania.

Väčšina vývojárov pozná W3C ako majstra správneho používania kódovacích jazykov, ako sú HTML a CSS, ale organizácia tiež špecifikuje postupy formátovania PNG a SVG grafiky spolu s audio, video, prístupnosťou, internacionalizáciou a mobilnými smernicami..

Beyond Desktop and Mobile: W3C pomáha automobilovému a zábavnému priemyslu

Vďaka prepojeniu webu so zdanlivo všetkými aspektmi života spotrebiteľov zahŕňa zoznam členov W3C širokú škálu odvetví:

  • Automobilový priemysel: Volkswagen, Mitsubishi a Jaguar Land Rover
  • Media & zábava: Disney, Viacom, Comcast a Netflix
  • Elektronika: Toshiba, Sony a Panasonic
  • vzdelanie & výskum: Knižnica kongresu, Mayo Clinic, vzdelávacie testovacie služby
  • Finančné služby: Alibaba, American Express, Federálna rezervná banka

Vládne agentúry a banky na celom svete sa obracajú na štandardy W3C v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia, ako aj v obchodoch Target a National Association of Convenience. Keďže rôzne spoločnosti používajú web na rozvoj bohatých a interaktívnych zážitkov pre zákazníkov, W3C udržuje globálne štandardy streamovania televíznych relácií, zábavných systémov v aute, inteligentných televízorov a súkromia lekárskych záznamov..

Partnerstvo OpenStand obhajuje technológie spolupráce

Tim a vplyv konzorcia sa naďalej rozširovali spolu s webovými technológiami, na ktoré dohliadajú. V roku 2009 Tim založil World Wide Web Foundation, ktorá sa zasadzuje za zlepšenie webu a globálnu dostupnosť.

O štyri roky neskôr sa W3C pripojila k iným organizáciám pre online normy, aby vytvorila jednotné zásady OpenStand. Medzi partnerov patria Inštitút pre elektrotechnických a elektronických inžinierov, internetová spoločnosť, pracovná skupina pre internetové inžinierstvo a Rada pre internetovú architektúru.

Všetky tieto snahy smerujú k Timovej vízii založenia webu ako základného ľudského práva rozširovaním prístupu a bojom proti cenzúre – vášňou, ktorú zdieľal so svetom, keď sa objavil na slávnostnom otvorení olympijských hier v Londýne v roku 2012, ktorý sedel za počítačom NeXT a zdvojnásobil jednoduchý správa: „Toto je pre každého.“

Zdroje fotografií: webfoundation.org; home.cern; w3c.org

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector