CNCF: Open-Source Software Foundation, ktorá oprávňuje organizácie vytvárať a spúšťať škálovateľné aplikácie vo verejných, súkromných a hybridných oblakoch

TL; DR: Cloud Native Computing Foundation (CNCF) slúži ako dodávateľsky neutrálny domov pre open-source projekty, vrátane Kubernetes, Prometheus a Envoy. Organizácia podporuje intenzívnejšiu spoluprácu medzi vývojármi, predajcami a koncovými používateľmi so zameraním na vzdelávanie, certifikáciu a súlad softvéru. Prostredníctvom prístupu zameraného na komunitu, ktorý zahŕňa celosvetové sieťové príležitosti a dosah, CNCF oprávňuje podniky vytvárať a nasadzovať agilné aplikácie vo verejných, súkromných a hybridných cloudoch..


Veľká recesia z roku 2008 zdevastovala globálne trhy, prudko vzrástla miera vylúčenia z trhu a okradla milióny svojich finančných pohody. Ale aj tie najtmavšie oblaky majú striebornú podšívku, ktorá sa v tomto prípade prejavila zvýšeným akceptovaním softvéru s otvoreným zdrojovým kódom..

Keďže finančná búrka ustúpila slnečnejšiemu horizontu, podniky, ktoré prijali softvér s otvoreným zdrojom ako opatrenie na zníženie nákladov, si stále viac uvedomovali ďalšie výhody technológie, od škálovateľnosti po podporu komunity. Po recesii sa tieto spoločnosti nezamýšľali vrátiť k patentovaným riešeniam.

A dnes dokonca veľké technologické spoločnosti nastupujú na palubu širokopásmového vozu s otvoreným zdrojom. Napríklad v roku 2014 spoločnosť Google vydala kód pre Kubernetes, platformu pre správu pracovných úloh v kontajneroch, v snahe spojiť obrovské skúsenosti spoločnosti s najlepšími postupmi od komunity s otvoreným zdrojom..

Na zabezpečenie úspechu podnik podnikol kroky o krok ďalej. „Spoločnosť Google si uvedomila, že vďaka otvorenej správe vecí verejných bude spoločnosť Kubernetes skutočne nezávislá, a tak bude môcť správne prosperovať a rásť,“ uviedol Chris Aniszczyk, CTO / COO v Cloud Native Computing Foundation (CNCF). “Vybudovali tak od základov neutrálny základ, ktorý masovo priniesol cloud computing.”

Logo nadácie Cloud Native Computing Foundation

Cloud Native Computing Foundation je kolektív open-source projektov, vrátane Kubernetes a Prometheus.

Tak sa zrodil CNCF. Spoločnosť CNCF, ktorá bola založená v roku 2015 a má iba 20 členov, sa rýchlo rozrástla na jedinečné konzorcium pre open-source cloudové projekty po celom svete vrátane spoločnosti Kubernetes. Organizácia dnes splnomocňuje viac ako 375 členov na vytváranie a prevádzkovanie škálovateľného ekosystému aplikácií vo viaczložkových prostrediach pomocou kontajnerov, servisných sietí, mikroskopických služieb, nezmeniteľnej infraštruktúry a deklaratívnych API. Prostredníctvom komunitného prístupu umožňuje CNCF vývojárom, predajcom a koncovým používateľom spolupracovať v prostredí zameranom na vzdelávanie, certifikáciu a súlad softvéru..

Zhromažďovanie open-source projektov, vrátane Kubernetes

Medzi členov spoločnosti CNCF patria popredné organizácie v oblasti verejného cloudu a podnikového softvéru, ako sú Amazon, Google, Microsoft, IBM, Oracle, Alibaba a viac ako 100 startupov. Členstvo je rozdelené na platinové, zlaté a strieborné členské spoločnosti, ako aj priaznivcov koncových používateľov a akademických a neziskových členov..

“Stalo sa to skutočne jedinečnou komunitou v tom, že sme jedinou open-source organizáciou, ktorá má doslova všetkých poskytovateľov cloudových služieb pri jednom stole,” uviedol Chris. “Títo ľudia spolupracujú na budovaní technológie, ktorá nielen natívne beží v cloude, ale aj na akomkoľvek cloudu, verejnom alebo súkromnom.”

CNCF, divízia Linux Foundation, je riadená predstavenstvom, ktoré je úplne nezávislé od technickej stránky organizácie. “Existuje pekné oddelenie obáv – v podstate neexistuje spôsob, ako kúpiť váš projekt do CNCF,” uviedol Chris.

Ikony predstavujúce aktíva CNCF

Nadácia podporuje spoluprácu v komunite cloud-native prostredníctvom rôznych kanálov.

Účasť je na rýchlom vzostupe. V roku 2018 sa k nej pripojilo 195 nových členov s mierou rastu 130%. Po USA a Nemecku je Čína tretím najväčším prispievateľom do CNCF, čo predstavuje 10% z celkového počtu členov.

Medzi výhody patria okrem iných cenných zdrojov aj členské podujatia, školenia, marketingové aktivity, možnosti vzdelávania a certifikácie. Pretože CNCF sa snaží skôr o zlepšenie prosperity nadácie ako o zameranie sa na jednotlivé projekty, na každý projekt nie sú pridelené fixné investície..

„Každý projekt CNCF je oprávnený požadovať financovanie školení, konferencií atď.,“ Povedal Chris. „Napríklad pomáhame koordinovať PromCon pre komunitu Prometheus a KubeCon pre Kubernetes.“

Urýchlenie spolupráce medzi najlepšími vývojármi, dodávateľmi a koncovými používateľmi

Konferencie a udalosti CNCF poskytujú cenné príležitosti na vytváranie sietí medzi vývojármi, poskytovateľmi cloudu a koncovými používateľmi, čím podporujú stále sa rozširujúcu komunitu profesionálov..

Od svojho založenia v roku 2015 sa spoločnosť KubeCon + CloudNativeCon rozrástla z 500 účastníkov na viac ako 8 000 na minuloročnej udalosti KubeCon + CloudNativeCon Seattle, čím sa táto udalosť stala jednou z najväčších open-source konferencií v histórii. Chris dnes povedal, že je bežné, že spoločnosti pri digitálnych transformáciách využívajú viac mrakov, čo robí prístup CNCF ešte cennejším.

“Ak ste, napríklad, State Street Corporation, Bloomberg alebo Bank of America, a potrebujete poslať svojich inžinierov niekde, aby ste sa dozvedeli, ako nasadiť moderné aplikácie do viacerých oblakov, sme v podstate jediná hra v meste,” Povedal Chris. “Áno, mohli by ste ich poslať na AWS Re: Invent alebo Microsoft Build, ale prečo ich neposlať len na jednu udalosť, ktorá pokrýva všetky oblaky?”

A nie sú to len noví používatelia, ktorí používajú technológie ako Kubernetes. Je iróniou, že Chris povedal, že Maersk, najväčšia prepravná spoločnosť na svete, používa túto platformu na riadenie pracovných zaťažení v kontajneroch vo svojej digitálnej infraštruktúre, čo podporuje jej celkové poslanie prepravovať v námornej doprave skutočné lode cez oceány prostredníctvom svojej flotily..

“Spoločnosť dodávajúca kontajnery na lodiach po celom svete v súčasnosti prevádzkuje digitálne kontajnery vo výrobe,” uviedol Chris. „Videli sme to po celú dobu – neskoršie subjekty prijímajúce digitálne transformácie svojich organizácií – a projekty a technológie CNCF sú zvyčajne obrovskou súčasťou.“

CNCF sa zaväzuje chrániť tieto spoločnosti pred digitálnymi hrozbami pomocou robustných nezávislých bezpečnostných auditov na väčšine projektov. „Medzi nadáciami s otvoreným zdrojom sme jedineční v tom, že za tieto audity skutočne platíme a zverejňujeme ich,“ uviedol Chris.

Zamerané na vzdelávanie, certifikáciu a softvérovú zhodu

Nadácia tiež poskytuje individuálne tempo a inštruktormi vedené školiace príležitosti pokrývajúce technológie CNCF, aby pomohli organizáciám buď vzdelávať svojich súčasných zamestnancov, alebo najať skúsených talentov.

Napríklad spoločnosť CNCF spolupracovala s edX pri poskytovaní bezplatného online kurzu Kubernetes Massively Open Online (MOOC). Štrnásťtýždňový MOOC vedie študentov nastavením a prístupom k klastru Kubernetes, spúšťaním aplikácií v nasadenom prostredí, prístupom k nasadeným aplikáciám a zapojením sa do komunity Kubernetes. “Vzdelávanie sveta a priemyslu v Kubernetes bolo dôležitou úlohou nadácie,” uviedol Chris.

Bannerové čítanie „Udržanie a integrácia technológií s otvoreným zdrojom“

Nadácia oprávňuje podniky vytvárať a nasadzovať agilné aplikácie vo viaczložkových prostrediach.

Nadácia taktiež ponúka certifikácie Certified Kubernetes Administrator (CKA) a Kubernetes Certified Provider Service Provider (KCSP), aby sa zabezpečilo, že účastníci získajú odbornú úroveň v oblasti riadenia alebo rozvoja klastrov Kubernetes. V máji 2018 CNCF taktiež oznámila dostupnosť svojho programu Kubernetes Training Partner (KTP), ktorý ponúka niektorým poskytovateľom vzdelávania skúsenosti s technológiou cloud-native technology.

“Mnoho spoločností, ktoré sa chcú stať domorodcami v cloude, majú skúsených inžinierov, ktorí prechádzajú CKA alebo CKAP, alebo zahŕňajú certifikáciu ako požiadavku na prenájom alebo ako súčasť nájomného bootovacieho tábora,” uviedol Chris. “Bolo to celkom úžasné vidieť.”

Okrem vzdelávacích a školiacich príležitostí umožňuje CNCF certifikovaný program Kubernetes Conformance Programme, ktorý umožňuje predajcom softvéru a poskytovateľom cloud computingu preukázať, že implementácia Kubernetes je interoperabilná a kompatibilná z hľadiska kompatibility.

“Tento program sme vytvorili tak, aby sme zabránili rozvetvovaniu prostredníctvom základného súboru pravidiel, aby sme zabezpečili prenosnosť pracovnej záťaže,” uviedol Chris. „Bolo to herkulovské úsilie, ktorého výsledkom bol jeden z najunikátnejších certifikačných programov – taký, ktorý je skutočne vlastnený a prevádzkovaný komunitou.“

Prístup zameraný na spoločenstvo: celosvetové udalosti a informačné aktivity

Pohybujúc sa vpred, Chris povedal, že CNCF plánuje rozšíriť svoj globálny dosah. V novembri nadácia zabalila KubeCon + CloudNativeCon Shanghai, svoju prvú konferenciu v Číne.

Táto udalosť, ktorá mala za cieľ preklenúť priepasť medzi vývojármi s otvoreným zdrojom v Číne a zvyšku sveta, prilákala rozmanitý súbor účastníkov, z ktorých 17% pochádzalo z Číny. Chris uviedol, že nadácia bude stavať na tomto úspechu usporiadaním samitu KubeCon + CloudNativeCon + Open Source v Šanghaji 24. – 26. júna 2019.

Vo svete, kde je softvér s otvoreným zdrojovým kódom v súčasnosti široko akceptovaný – a oceňuje sa – je čoraz potrebnejší globálny prístup.

„Investujeme do prekladov a budujeme tím, aby sme zabezpečili, že nebudeme rozdvojovať komunitu,“ povedal. “Som veľmi hrdý na prácu, ktorú robíme, aby sme zaistili, že CNCF je skutočne globálnou komunitou.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map